Bolesť dolnej časti chrbta - typy, príčiny, symptómy, liečba

Podľa štatistík sú bolesti chrbta celkom bežné. Potvrdzuje to skutočnosť, že asi 80% populácie aspoň raz v živote malo nepríjemné pocity v zóne pásu. Je tiež známe, že jedným z hlavných príznakov širokého spektra ochorení je bolesť bedrovej oblasti. Niektorí odborníci sa domnievajú, že nepohodlie v tejto oblasti chrbtice je druhom ľudskej odplaty za chôdzu rovno.

bolesť v bedrovej oblasti

Z väčšej časti, zatiaľ čo bolesť v bedrovej oblasti nie je silná alebo prerušovaná, ale objavuje sa pravidelne, ľudia nemajú tendenciu pripisovať jej dôležitosť a ísť k lekárovi. V dôsledku toho zvyčajne dochádza k zvýšeniu nepríjemných pocitov a ich získaniu chronickej povahy. Pri stretnutí s odborníkom sa ukázalo, že príčinou nepohodlia bola vážna choroba, ktorá si vyžaduje chirurgickú terapiu.

Akútna bolesť dolnej časti chrbta sa spravidla stáva trvalou. Podľa neurológov sa v priebehu nasledujúceho roka po uzdravení vyskytne relaps u 40 % pacientov, kým z dlhodobého hľadiska sa dyskomfort vracia u 85 % pacientov.

Typy bolesti dolnej časti chrbta

U niektorých ľudí sa problémy s dolným chrbtom stanú takým zvykom, že si ich prestanú všímať. Vo všeobecnosti môže byť nepríjemný pocit v dolnej časti chrbta pozorovaný u človeka raz, po ktorom sa už nikdy nevyskytuje.

A môžu sa neustále vracať, čo spôsobuje neuveriteľné utrpenie. Ale ešte pred návštevou lekára je možné podľa príznakov bolestivého syndrómu a jeho lokalizácie určiť, aké ochorenie je spôsobené.

Existuje päť typov bolesti dolnej časti chrbta:

 • miestne;
 • odrážal;
 • odrazené spondylogénne (patologické);
 • radikulárny;
 • spôsobené svalovým kŕčom.

Lokálna a odkazovaná bolesť krížov

Lokálna lokalizácia bolestivého syndrómu nastáva v dôsledku podráždenia alebo stlačenia citlivých nervových zakončení. Vyvoláva zlomeniny, pretrhnutia alebo napnutie citlivých vlákien. Nepríjemné pocity lokálnej povahy, ktoré pri zmene polohy tela nemenia svoju silu, naznačujú prítomnosť nádoru chrbtice alebo infekcie.

Zdrojom odrazenej bolesti, ktorá je pociťovaná v krížoch, môžu byť problémy s orgánmi brušnej dutiny alebo malej panvy. Veľmi často, ale nie vždy, je bolestivosť lokalizovaná okrem krížov aj v oblasti brucha, malej panvy. Keď sa chrbtica pohybuje, nepohodlie sa nezvyšuje, ale nedochádza ani k žiadnej zvláštnej úľave.

Spondylogénna prenášaná bolesť pri poškodení hornej driekovej chrbtice je pociťovaná v dolnej časti chrbta, inguinálnej zóne alebo na prednej strane stehien. Keď patológia postihuje dolnú bedrovú oblasť, nepohodlie sa zvyčajne vyskytuje v zadku, na zadnej strane stehien a v zriedkavých prípadoch na lýtkach alebo chodidlách.

Ostrá a kŕčovitá bolesť

Klasické nepohodlie v dolnej časti chrbtice radikulárneho pôvodu je zvyčajne charakterizované závažnosťou prejavu a šírením do nohy.

Bolesť chrbta pri kašli často vyvoláva kašeľ, kýchanie alebo iné napätie v tkanivách brušných svalov. Stáva sa to v dôsledku napätia postihnutého koreňa alebo nervu v určitej polohe alebo pohybe tela.

Takže bolesť chrbta pri sedení nastáva v dôsledku napätia sedacieho nervu (reagujúce korene L5 a S1), ktorý prechádza pozdĺž zadnej strany stehna. Povaha samotných pocitov zvyčajne neumožňuje rozlíšiť radikulárnu bolesť od neradikulárnej bolesti. Čo spôsobuje nepohodlie zo svalových kŕčov, je zvyčajne nejasné. Bolestivosť sa vyskytuje pri rôznych ochoreniach chrbtice. Pri kŕči sa vykriví chrbtica, napínajú sa hlboké svaly chrbta a vzniká tupá bolesť.

Často sa nepohodlie v dolnej časti chrbta objavuje v patológii chrbtice. V niektorých prípadoch môže spôsobiť poškodenie obličiek, pankreasu a tkanív bedrových svalov. Príčinu bolesti zvyčajne určuje neurológ. V prípade potreby sú zapojení terapeut a ortopéd.

Bežné príčiny bolesti chrbta

Lekári odporúčajú venovať pozornosť nepríjemnému pocitu v dolnej časti chrbta, predovšetkým preto, že môže byť jedným z príznakov mnohých závažných ochorení. Povaha prejavu bedrového syndrómu závisí čisto od príčin, ktoré ho vyvolali. Len odborník môže určiť „zdroj" bolesti, ako aj to, aké ochorenie mohlo spôsobiť nepohodlie v bedrovej oblasti.

Príčiny pretrvávajúcej bolesti dolnej časti chrbta:

 • cholelitiáza;
 • pankreatitída;
 • prostatitída;
 • zápalové ochorenia panvových orgánov;
 • benígne a malígne nádory panvových orgánov;
 • vred žalúdka a dvanástnika;
 • aneuryzma aorty;
 • obličkové kamene alebo infekcie močových ciest.

Príčiny bolesti spojené s chrbticou a chrbtovými svalmi

V medicíne je známe množstvo pomerne zriedkavých patológií chrbtice, ktoré môžu spôsobiť bedrový syndróm. Medzi takýmito ochoreniami vyniká ankylozujúca spondylitída, kedy dochádza k zápalu kĺbov chrbtice. Tiež bolesť v chrbtici v bedrovej oblasti môže vyvolať bakteriálnu infekciu, osteomyelitídu.

V 90% prípadov je bedrový syndróm spôsobený rôznymi problémami s chrbticou a tkanivami chrbtových svalov. V tomto ohľade sú najčastejšie príčiny bolesti:

 • degeneratívne-dystrofické ochorenia chrbtice (osteochondróza, deformujúca sa spondylóza, progresívna osteoartritída, herniovaný disk);
 • silné preťaženie bedrových svalov;
 • komplexné zlomeniny chrbtice - traumatické alebo kompresné.

Samostatne v tomto zozname dôvodov je psychosomatika - bolesť chrbta, podľa tohto smeru v medicíne, je spôsobená psychickými problémami. Napríklad neschopnosť nájsť svoj skutočný účel, príliš ťažké bremeno (starostlivosť o chorého príbuzného, malé dieťa, rodinné problémy a pod. ). V tomto prípade pomôže práca na sebe.

Provokujúce faktory

V prípade značného počtu ochorení chrbtice a poškodenia nervových koreňov možno pozorovať nepohodlie v dolnej časti chrbta.

Tieto ochorenia však môžu prebiehať pomerne dlho bez prejavov. Len pod vplyvom určitých faktorov sa cítia. Preto je potrebné odstrániť nielen nepríjemné pocity, ale aj hlavné ochorenie.

Faktory, ktoré prispievajú k vzniku bolesti chrbta:

 • neznalosť pravidiel zdvíhania závažia;
 • nedostatočná fyzická aktivita;
 • hormonálna nerovnováha;
 • používanie nepohodlného nábytku (stolička, kreslo atď. );
 • nesprávne držanie tela.

Podchladenie, zmeny atmosférického tlaku a magnetické búrky môžu tiež vyvolať bolesť v dolnej časti chrbta. V každom prípade dochádza k podráždeniu citlivých nervových koreňov miechy. Môže sa tiež pozorovať v dôsledku patologických usadenín vápenatých solí. Vertebrálne hernie, výčnelky (výčnelky medzistavcových platničiek) môžu tiež spôsobiť bolesť v kostrči a krížoch.

Bolesť dolnej časti chrbta: príznaky

Akékoľvek ochorenie má svoje vlastné príznaky, ale s bedrovým syndrómom sa príznaky objavujú v závislosti od príčin, ktoré spôsobili nepohodlie v dolnej časti chrbta. Napríklad ostrý nepríjemný pocit môže byť výsledkom renálnej koliky. V tomto prípade človek nebude môcť nájsť takú polohu tela, ktorá by mu umožnila vydržať nepohodlie.

Bolestivosť v dolnej časti chrbta a slabín je niekedy odrazom pohybu kamienky z obličkovej panvičky do močovodu. Keď je piaty stavec posunutý, bolesť so silnou slabosťou sa môže cítiť nielen v bedrovej oblasti, ale aj v bokoch a nohách.

Pre človeka je ťažké pohybovať sa, pretože syndróm sa len zintenzívňuje a stáva sa neznesiteľným. Samotná choroba sa nazýva spondylolistéza.

Ženy v strednom veku často po spánku pociťujú bolesť v dolnej časti chrbta, ako aj rannú slabosť. Okrem toho dochádza k nečinnosti chrbtice a nepohodlie pozdĺž nej. Takéto príznaky sú charakteristické pre fibrózitídu. Keď sa choroba začne, bolesť v dolnej časti chrbta počas pohybu je dosť silná, pretože vláknité spojivové tkanivo je po zapálení veľmi citlivé na pohyb ľudského tela.

Bedrový syndróm si zaslúži osobitnú pozornosť, berúc do úvahy strany tela:

 • bolestivosť v pravej oblasti bedrovej oblasti je znakom problémov v oblasti genitálií, ako aj signálom o patológii pravých obličiek, brušnej steny, čriev alebo výbežku slepého čreva (apendicitída);
 • nepohodlie v ľavej časti bedrovej oblasti je znakom chorôb reprodukčného systému, problémov s močovodom, ľavou obličkou, herniou, črevami a brušnou stenou.

Liečba bolesti dolnej časti chrbta

Stáva sa, že bolesť v dolnej časti chrbta pri prechladnutí, ako aj z iných dôvodov, je taká silná, že nie je možné robiť bez terapie. Bez ohľadu na to, čo spôsobilo útok, odporúča sa prvé dni zostať v posteli. Ak je nepohodlie v dolnej časti chrbtice spôsobené vyvrtnutím, potom vyhrievacia podložka alebo teplý kúpeľ pomôžu zlepšiť pohodu. V prípade vážneho poškodenia by ste sa mali okamžite poradiť s lekárom.

Konzervatívna terapia

Dráždivé masti, ako aj horčičné náplasti alebo papriková náplasť pomôžu lokálne zahriať bedrovú zónu v oblasti najväčšej bolesti.

Prinesie úľavu a zabalenie do teplej vlnenej šatky, priloženie elektrickej vyhrievacej podložky, vrece nahriateho piesku, pijavice. Pri myozitíde dobre pomáhajú horúce obklady.

V závislosti od toho, aké paralelné symptómy sa pozorujú, môžu byť bolesti chrbta zmiernené elektroprocedúrami: diadynamickými prúdmi, transkutánnou elektroanalgéziou, sínusovo modulovanými prúdmi, elektroforézou s novokaínom a ďalšími. Reflexná terapia (akupunktúra, kauterizácia, elektroakupunktúra, laserová terapia), vrátane novokainových blokád, tiež pomôže zmierniť nepohodlie.

Pri ischiase, vyvolanej posunom medzistavcových platničiek, je predpísaná trakčná terapia - naťahovanie tela na posteli alebo pod vodou. Podobné postupy sa vykonávajú v nemocničnom prostredí. Balneoterapia je tiež uznávaná ako účinná. Ide o radónové, sulfidové, chloridové, sodné, terpentínové, jódovo-brómové kúpele, bahenné aplikácie nízkych teplôt, naftalan.

Dostatočne účinné pri bedrovom syndróme sú potieranie protizápalovými a analgetickými liekmi. Môžete zmierniť bolesť a zavlažovať chorú oblasť etylchloridom.

Prevencia

Nemalý význam pri odstraňovaní lumbálneho syndrómu a prevencii jeho atakov má nosenie vonkajších nosných systémov – ortéz.

Podľa uváženia lekára to môže byť korzet, polokorzet, korektor držania tela alebo reklinátor (špeciálny korzet, ktorý eliminuje sklon), obväz. Niekedy sa odporúčajú pásy: korzet, anti-radikulitída, elastické a iné.

Len jeden univerzálny liek pomôže zmierniť bolesti chrbta po sedení a zabrániť rozvoju driekového syndrómu - fyzioterapeutické cvičenia (alebo joga - zdravotne zlepšujúci súbor cvičení). Dôležité je tiež sledovať držanie tela pri sedení a v čase znecitlivenia bedrovej oblasti chrbta vykonávať ľahké cvičenia. Masáž veľmi pomôže. Uvoľní svalové kŕče a privedie svaly do správneho tonusu.

Vo všeobecnosti môže mať bolesť chrbta rôzne príčiny. Je dôležité nezanedbávať príznaky a ísť na kliniku včas. Profylaxia predĺži dosiahnutý efekt liečby. Preto by ste nemali nosiť ťažké váhy a plne dodržiavať odporúčania lekára. Potom sa snáď bolesť v krížovej oblasti už nikdy neprejaví.