Čo je artróza bedrového kĺbu a ako ju liečiť (s fotografiou)

Koxartróza alebo artróza bedrového kĺbu je degeneratívne-dystrofické ochorenie, ktoré vedie k strate elasticity a deštrukcii chrupavkového tkaniva, predčasnému opotrebovaniu rovnomenného kĺbu. Artróza sa považuje za problém súvisiaci s vekom, čo potvrdzujú svetové štatistiky: po 40 rokoch sa každý druhý človek stretáva s diagnózou a bližšie k 70 sa patológia zistí v 80% prípadov. Štrukturálne zmeny v oblasti bedier sa vyskytujú 2, 5-krát častejšie u žien ako u mužov.

artritická bolesť bedrového kĺbu

Príčiny ochorenia

Bedrový kĺb je tvorený acetabulom, ktorého súčasťou je hlavica stehennej kosti. Na kĺbovú hlavicu je pripevnený veľký trochanter, obklopený synoviálnym vakom s hustou hmotou podobnou hlienu. Práve synovia vyživuje bedrové chrupavky a zabezpečuje ich ľahké kĺzanie medzi sebou, bez hluku a bolesti. Hlavnými príčinami artrózy bedrového kĺbu sú zníženie produkcie synoviálnej tekutiny súvisiace s vekom a zmena jej viskozity.

Koxartróza pohyblivých kĺbov v oblasti bedra sa vyskytuje, keď:

 • Perthesova choroba.
 • Dysplázia bedrového kĺbu.
 • Reaktívna alebo infekčná koxitída.
 • Metabolické poruchy. Diabetes a dna môžu viesť k artróze.
 • Chondromatóza kĺbov. Ochorenie je charakterizované tvorbou voľných intraartikulárnych teliesok, ktoré poškodzujú hyalínovú chrupavku.
 • mechanické poranenia. Patrí sem zlomenina alebo vykĺbenie bedra (aj vrodené), natrhnutie kĺbového puzdra, časté mikrotraumy kĺbov.

Ohrození sú ľudia s nadváhou a zlými návykmi. U profesionálnych bežcov alebo vzpieračov sa spojivové tkanivo rýchlo opotrebuje a okrem toho športovci nie sú imúnni voči posunutiu kĺbovej chrupavky a ruptúram bedrových svalov. Artróza bedrového kĺbu sa sama o sebe nededí, ale štrukturálne vlastnosti kostného tkaniva alebo pomalý metabolizmus sú dané geneticky.

Priebeh ochorenia

V prvom rade artróza postihuje veľké kĺby kostí panvy a kolenné kĺby (gonartróza), práve na nich pri pohybe dopadá obrovská záťaž. Počas obdobia exacerbácie dochádza k akútnej artróze, potom je palpácia kĺbových a bedrových tkanív sprevádzaná bolesťou. Pri neúplnej alebo nesprávnej fúzii stehennej kosti po poranení vzniká neoartróza alebo falošný kĺb, vyplnený nie kalusom, ale spojivovým tkanivom.

Existujú artrózy bedrového kĺbu 1, 2 a 3 stupne, každá fáza ochorenia má svoje vlastné charakteristiky:

 • Artróza 1. stupňa sa rozvíja pomaly, bez narušenia pohyblivosti kĺbových štruktúr, svalový tonus je normálny. V počiatočnom štádiu koxartrózy je možné ochorenie zistiť iba na röntgenových snímkach.
 • Artróza bedrového kĺbu 2. stupňa je sprevádzaná intenzívnou bolesťou v oblasti bedrového kĺbu, niekedy je počuť škrípanie v kĺbe. Pri artróze je ťažké robiť rotačné pohyby bedra a vziať ho do strany, kĺbový priestor sa zužuje, tonus bedrových svalov sa oslabuje. Začína sa vytvárať kontraktúra.
 • Pri koxartróze 3. stupňa sa vyslovuje bolestivý syndróm. V dôsledku atrofie svalov bedrovej oblasti a rozšírenia krčka stehennej kosti je noha skrátená. Pri chôdzi pacient používa oporu. V dôsledku artrózy môže kĺbová štrbina úplne zaniknúť, vtedy hovoria o kostnej ankylóze.

V klinickej praxi sa lekári pravidelne stretávajú s involutívnym typom koxartrózy (typické pre starších ľudí) a postinfekčnou artrózou bedrového kĺbu. Pacientky užívajúce kortikosteroidy a antidepresíva sú ohrozené dyshormonálnou koxartrózou, tento typ artrózy postihuje aj kĺby žien v menopauze. Pri artróze-artritíde prevláda v bedrovom kĺbe skôr zápalový ako degeneratívny proces.

Ak nie je zistená etiológia ochorenia, hovoríme o primárnej alebo idiopatickej koxartróze. Zvyčajne choroba postihuje kĺby ľudí, ktorí prekročili 50-ročný míľnik. Sekundárna artróza vzniká v mladom veku, spravidla je diagnostikovaná artróza ľavého alebo pravého bedrového kĺbu (unilaterálna koxartróza).

Symptómy

Symptómy artrózy bedrového kĺbu pacienta spočiatku neobťažujú, len občas dlhotrvajúce zaťažovanie postihnutého miesta alebo nemotorný pohyb pripomínajú problém.

Koxartróza bedrového kĺbu sa prejavuje:

 • Bolesť v oblasti bedra. Intenzita a charakter bolesti kĺbov závisí od štádia artrózy a poveternostných podmienok.
 • Zvýšenie telesnej teploty. Pri artróze-artritíde jedného alebo dvoch bedrových kĺbov sa pozoruje zimnica a opuch kĺbov.
 • Oslabenie a následná atrofia svalov bedrovej oblasti.
 • Výrazné škrípanie v kĺboch. Možný príznak koxartrózy, ale nie povinný.
 • Chromý. V dôsledku deštrukcie stehennej kosti pri artróze sa vytvára neistá „kačacia" chôdza.

Tí, ktorí trpia koxartrózou, často pociťujú bolesť vyžarujúcu do pately, takže neskúsený lekár po vypočutí sťažností pacienta môže urobiť chybnú diagnózu a oddialiť proces obnovy na mnoho mesiacov.

Diagnostika

Artrózu diagnostikuje reumatológ, traumatológ alebo ortopéd. Po výsluchu pacienta lekár vykonáva externé vyšetrenie oblasti bedra, skúma pohyblivosť nohy, hodnotí chôdzu pacienta s koxartrózou.

Najúčinnejšie metódy diagnostiky artrózy zahŕňajú:

 • Všeobecná a biochemická analýza krvi.
 • Jednoduchá rádiografia bedrovej oblasti.
 • Ultrazvuk a MRI.

Pri podozrení na infekčnú artrózu stehenného kĺbu sa zisťuje objem synoviálnej tekutiny a skúma sa jej bunkové zloženie. Aby sa vylúčila prítomnosť autoagresívnych protilátok v tele, pacient je odoslaný na RF analýzu v krvnom sére.

Ako sa lieči osteoartróza bedrového kĺbu?

Liečba artrózy bedrového kĺbu sa vyberá s prihliadnutím na štádium koxartrózy, vek pacienta a sprievodné diagnózy. Artrózu 1. a 2. stupňa je možné vyliečiť pomocou integrovaného prístupu: užívanie farmaceutických prípravkov v kombinácii s fyzioterapeutickými metódami, masážou a špeciálnou diétou.

beh s artritídou bedrového kĺbu

Po ukončení akútneho obdobia koxartrózy na liečbu bedrového kĺbu je povolený kardio tréning bez behu a skákania.

Po skončení akútneho obdobia koxartrózy sa na liečbu bedrového kĺbu vyberajú šetriace gymnastické cvičenia s obmedzeným rozsahom pohybu, kardio tréning bez behu a skákania. V konečnom štádiu sa liečba artrózy bedrového kĺbu uskutočňuje v prostredí sanatória a rezortu.

Lekárske ošetrenie

Konzervatívna terapia ochorenia je zameraná na zmiernenie bolesti v oblasti bedier a zachovanie funkčnosti kĺbov. Hlavným cieľom je úplné uzdravenie alebo stabilná remisia koxartrózy.

Liečba artrózy nie je úplná bez vymenovania:

 • NSAID. Nesteroidné lieky zmierňujú bolesť a zápal v pohyblivom kĺbe, ale tablety nesúvisia s obnovou štruktúry hyalínovej chrupavky pri koxartróze.
 • Vazodilatátory. Prípravky zabezpečujú prísun živín do kĺbov postihnutých artrózou, odstraňujú prekrvenie v oblasti bedier.
 • Chondroprotektory. Nasýtia tkanivá kĺbu vodou, čím zlepšujú jeho mazacie vlastnosti. Zastavte deštrukciu kĺbových štruktúr v oblasti bedra. Glukozamín a chondroitín sulfát sú súčasťou mnohých chondroprotektorov.
 • Gély a masti proti artróze. Pôsobia hrejivo, dráždivo alebo rušivo. Prostriedky úspešne vyliečia artrózu bedrových kĺbov.
 • Injekcie steroidných liekov do kĺbovej dutiny je vhodné aplikovať na odstránenie bolesti v akútnej fáze koxartrózy.

Obklady s lekárskou žlčou zvyšujú účinnosť uvedených liekov na artrózu. Terapeutické obväzy by sa nemali aplikovať na oblasť bedier s poškodením lymfatického systému a horúčkou (infekčná koxartróza).

Fyzioterapia

Napriek hlbokému umiestneniu bedrových kĺbov prinášajú fyzioterapeutické metódy úľavu od koxartrózy. Medzi obľúbené fyzioterapeutické postupy patrí elektroforéza, laserová terapia, otepľovanie parafínových aplikácií. Akupunktúra zlepšuje inerváciu tkaniva chrupavky a fungovanie vnútorných orgánov. Fonoforéza s hydrokortizónom pri artróze spája výhody ultrazvuku a liečivých účinkov na oblasť bedier.

Diéta a výživa

Špeciálna strava pre koxartrózu pozostáva z nízkotučných produktov a vysokého obsahu vitamínov B, C, E, ako aj vápnika, draslíka a horčíka. Je žiaduce, aby každý nový deň začínal pohárom čerstvo vylisovanej šťavy. Uprednostňujte varené a dusené jedlá.

Denné menu pre artrózu by malo pozostávať z:

 • Mliečne výrobky.
 • Čerstvá zelenina a ovocie.
 • Nízkotučné druhy rýb a mäsa.
 • Celozrnný chlieb.
 • Kasha uvarená vo vode.
potraviny pre artritídu bedrového kĺbu

Zo stravy vylúčte slané a korenené jedlá, rastliny nočného kvetu, muffiny, údeniny, sýtené nápoje. Pri liečbe koxartrózy by ste nemali kupovať hotové jedlo zo supermarketov ani polotovary.

Endoprotetika

Nahradenie postihnutého kĺbu umelým je indikované v poslednom štádiu koxartrózy. Pred operáciou musí pacient absolvovať všeobecné testy krvi a moču, ultrazvuk bedrovej oblasti, EKG.

Hlavné fázy postupu:

 • Chirurg odreže hlavicu stehennej kosti a vloží kolík, ktorý ju spojí s titánovým implantátom hlavice femuru.
 • Časť povrchu panvovej kosti je odstránená, na jej miesto je pripevnené polymérové lôžko, ktoré je spojené s titánovou hlavicou.

Zubné protézy sa najlepšie fixujú kostným cementom. Ak artróza postihuje kĺby v mladom veku, niekedy sa používajú metódy uchytenia bez cementu.

Masáž

Masáž uvoľňuje svalové kŕče, posilňuje väzivový aparát pri koxartróze. Počas procedúry by mal pacient s artrózou zaujať pohodlnú polohu a relaxovať. Najprv si potrieme chrbát (10 minút), potom masírujeme sacro-zadok. Krúživými pohybmi pokrčených prstov hnetieme problematické stehno v smere toku lymfy – zdola nahor. Na spomalenie rozvoja artrózy sa procedúra vykonáva 3x denne.

Cvičenie a cvičebná terapia

Úroveň zaťaženia bedrových kĺbov s artrózou vyberá lekár cvičebnej terapie. Je vhodné venovať sa fyzioterapeutickým cvičeniam v miestnosti špeciálne vybavenej na tento účel. Obnovu kĺbov s koxartrózou urýchli kúpanie v bazéne alebo lyžovanie.

Obľúbenosť metódy boja proti artróze, ktorú prezentoval praktický reumatológ P. V. Evdokimenko, rastie. Gymnastika Evdokimenko pozostáva zo statických cvičení na posilnenie bedrových svalov, strií s minimálnym tlakom na postihnutú oblasť. Napríklad, ak si ľahnete na ľavý bok, pokrčíte ľavú nohu v kolene a natiahnete pravú nohu, potom ju podržíte vo zvýšenej polohe asi 30 sekúnd, potom sa svaly začnú sťahovať. Pri koxartróze sa úloha vykonáva v 5 prístupoch pre každú nohu.

Ľudové prostriedky

V srdci ľudových metód liečby koxartrózy sú základné pojmy o vlastnostiach liečivých bylín. Pred rozvojom farmaceutického priemyslu sa eukalyptové oleje, klinčeky a čerstvá šťava z aloe vtierali do chorých kĺbov na artrózu. Celandínové masti uvoľňujú bedrové svaly a šľachy.

Účinné recepty alternatívnej medicíny:

 • Rozdrvte 200 g bielych stepných koreňov a naplňte ich bravčovým tukom (300–400 g). Dajte na mierny oheň, po 5-7 minútach je liek na koxartrózu pripravený. Vychladnutú hmotu vtierajte cez noc do postihnutého kĺbu po dobu 2 týždňov.
 • Vyšľaháme vaječný bielok s 1 polievkovou lyžicou. l. múky. Terapeutická zmes sa má aplikovať pri artróze do oblasti bedier pred spaním. Nezabudnite zabaliť boľavý kĺb pergamenovým papierom a vlnenou šatkou.

Mumiyo má intenzívny regeneračný účinok, zlepšuje pohyblivosť bedrových kĺbov. Pri artritíde a artróze sa 5 g múmie rozpustí v 10 až 20 ml vody, naleje sa do nej 45 g zohriatej vazelíny. Produkt sa jemne vtiera do pokožky stehna.

Prevencia

Prevencia artrózy bedrového kĺbu zahŕňa odmietnutie zlých návykov, sedavý životný štýl, kilá navyše zaťažujú oblasť bedra, prekračujú fyziologické hranice pevnosti kĺbov. Dodržujte režim dňa a zásady PP pri koxartróze, sledujte si držanie tela. Aby sa zabránilo vzniku nezvratných zmien v tele pacienta s artrózou, umožní každoročné vyšetrenie kĺbov, počnúc 30. rokom života.

Medzi patológiami muskuloskeletálneho systému zaujíma vedúcu pozíciu artróza bedrového kĺbu. Ochorenie znižuje kvalitu života pacienta a je hlavnou príčinou invalidity v mladom veku. Aj keď nebolo možné chrániť sa pred koxartrózou, nezúfajte - konajte!