Účinná liečba osteochondrózy chrbtice

Osteochondróza je ochorenie, pri ktorom dochádza k degeneratívnym a dystrofickým procesom, ktoré postihujú tkanivá chrbtice. Osoba má poškodenie medzistavcových platničiek, ako aj povrchov kĺbov a samotných stavcov. Metódy liečby osteochondrózy sú rôzne. A sú spojené so špecifickou oblasťou chrbtice, v ktorej sa choroba vyvíja.

V priebehu vývoja ochorenia sú najčastejšie postihnuté kostné tkanivo a väzy. Treba poznamenať, že človek si všimne vývoj ochorenia iba vtedy, keď sa pozoruje výskyt bolesti, je narušená úroveň citlivosti, vyvíja sa atrofia svalových tkanív, ako aj nesprávne fungovanie vnútorných orgánov.

Osteochondróza je nepríjemné ochorenie, najmä ak je štádium dosť ťažké. Odstránenie choroby nie je jednoduché. V tomto prípade je veľmi dôležité neodkladať liečbu a zvoliť si najefektívnejšiu metódu.

Dnes týmto ochorením trpí viac ako polovica svetovej populácie. V podstate osteochondróza začína obťažovať tých ľudí, ktorí dosiahli vek 35-40 rokov. Preto je účinná liečba osteochondrózy kľúčom k zdravému chrbtu a chrbtici.

Proces vývoja choroby

Osteochondróza sa vyvíja postupne, preto má niekoľko fáz vývoja.

Prvé štádium

Toto štádium začína dehydratáciou pulposus nucleus. Kvôli tomuto umiestneniu vertebrálneho disku je narušený a v prstenci sa tvoria trhliny. V tomto štádiu vývoj ochorenia nepresahuje postihnutý disk.

Druhá etapa

Je charakterizovaná skutočnosťou, že v dôsledku nesprávneho umiestnenia disku sa upevnenie svalového korzetu priblíži. Z tohto dôvodu začnú svaly a väzy ochabovať, čo vedie k nadmernej pohyblivosti priľahlých stavcov. Existuje posunutie stavcov vo vzťahu k sebe, vďaka čomu sa vyvíja spondylolistéza.

bolesť chrbta s osteochondrózou

Tretia etapa

Vyznačuje sa najsilnejšími zmenami, ktoré sa vyskytujú na vertebrálnych diskoch. Začína sa tvorba prolapsov disku, pozoruje sa poškodenie kĺbového aparátu muskuloskeletálneho systému, dochádza k subluxáciám, rozvíja sa artróza.

Štvrtá etapa

Toto štádium ochorenia je spôsobené tým, že postihnuté oblasti podliehajú zmenám, na ktoré sa telo snaží zvyknúť. V tomto štádiu sa telo snaží vyrovnať s nadmernou pohyblivosťou stavcov, aktivovať chrbticu, aby si zachovalo životné funkcie. Na povrchu stavcov teda začínajú rásť kostné útvary, ktoré vedú k poraneniam nervových zakončení v nich. Potom je stavec imobilizovaný a prejavy ochorenia sa vyskytujú interne.

Diagnóza ochorenia

Na určenie potrebných metód liečby osteochondrózy je potrebná správna a komplexná diagnóza, ktorá umožňuje určiť, v ktorom konkrétnom sektore sa choroba vyvíja a z akých dôvodov. Na základe toho, kde je sústredené zameranie choroby, existujú tieto typy osteochondrózy:

 • krčná - charakterizovaná bolesťou horných končatín a ramenného pletenca, vzorec prejavov je taký, že existujú bolesti hlavy, ktoré prechádzajú do arteriálnej migrény, tinitusu.
 • hrudník - bolestivý syndróm je lokalizovaný v hrudníku, bolesť vystreľuje do iných vnútorných orgánov pobrušnice a hrudníka.
 • lumbosakrálne – sprevádzané bolesťami v krížoch, ktoré vyžarujú do dolných končatín a krížov, navyše môže dôjsť k strate citlivosti svalových vlákien postihnutej oblasti.
 • kombinácia niekoľkých typov osteochondrózy je bežným prípadom v lekárskej praxi, preto je potrebná komplexná liečba osteochondrózy, aby sa predišlo mnohým komplikáciám.
bolesť chrbta s osteochondrózou

Liečba a jej typy

Existujú dva typy liečby osteochondrózy - konzervatívna a chirurgická. Použitie jedného alebo druhého typu závisí úplne od závažnosti a štádia vývoja ochorenia. Okrem toho sú pre proces hojenia veľmi dôležité vnútorné zásoby stavu orgánov a vitamínový základ v tele.

Vzhľadom na liečbu osteochondrózy ako konzervatívnej metódy, ako aj na ďalšie obdobie rehabilitácie po nej, treba poznamenať, že je dôležitý integrovaný prístup. Je založená na použití viacerých metód terapie súčasne. Moderná medicína redukuje metódu konzervatívnej liečby na dve hlavné zložky: použitie liečby liekmi a liečbu pomocou hardvérového vybavenia. Treba však povedať, že oba tieto typy nezohľadňujú vlastné sily tela na zotavenie, liečba prebieha ako pri absencii pacienta. Práve tento aspekt vedie k dlhšiemu obdobiu zotavenia, niekedy môže byť liečba osteochondrózy z tohto dôvodu zbytočná.

Liečba osteochondrózy konzervatívnou metódou, ako aj rehabilitačné obdobie, zahŕňa niekoľko metód liečby chorôb:

 • komplex cvičení na zlepšenie zdravia;
 • izometrická kinezioterapia;
 • ručné ošetrenie;
 • reflexná terapia;
 • masáž a hydromasáž;
 • liečba trakciou chrbtice;
 • liečba osteochondrózy stimulačnými metódami;
 • ultrazvukové a laserové ošetrenie;
 • mobilizačno-vákuová terapia;
 • strava a správna výživa;
 • terapia zameraná na obnovu a udržanie psychiky;
 • medikamentózna terapia.

Je dôležité povedať, že správnym výberom mnohých rôznych lekárskych metód a metód v minimálnych množstvách, napríklad pri akútnych záchvatoch priebehu ochorenia.

V každom prípade je však potrebná lieková terapia, takže liečba osteochondrózy liekmi môže zahŕňať metódy:

 • úľava od bolesti - užívanie rôznych analgetík a liekov proti bolesti;
 • potlačenie zápalu - užívanie liekov zameraných na odstránenie zápalových procesov v miestach lokalizácie ochorenia;
 • spazmolytiká - lieky určené na potlačenie svalových kŕčov;
 • antioxidanty - užívanie produktov s vysokým obsahom vitamínov;
 • aktivácia mikrocirkulácie krvi;
 • psychedeliká - lieky na udržanie normálneho psychického stavu.

Chirurgická intervencia

Liečba osteochondrózy chirurgickou intervenciou sa používa v prípadoch, keď človek môže stratiť svoju schopnosť pracovať v dôsledku progresívneho vývoja ochorenia. Pred rozhodnutím o operácii je potrebné podstúpiť komplexné vyšetrenie a poradiť sa s odborníkmi.

konzultácia lekára s osteochondrózou

Je dôležité vedieť, že všetci pacienti s podozrením na rozvoj osteochondrózy sú odoslaní na MRI. Ak toto vyšetrenie ukáže, že v tele sú abnormality, ktoré presahujú normu, lekár môže odporučiť operáciu. Avšak vo väčšine prípadov, keď sa človek nesťažuje na silnú bolesť, chirurgický zákrok nie je predpísaný.

Liečba osteochondrózy chirurgickým zákrokom je potrebná v dvoch prípadoch:

 • ak má osoba znamenie chvosta;
 • ak osoba nemôže kontrolovať proces močenia a defekácie.

Syndróm Cauda equina je porucha nervového systému dolnej časti chrbtice. To znamená, že v mieche dochádza k bifurkácii nervových koreňov. Súčasne, ak v procese palpácie nervových zakončení človek zažije bolesť, potom sa nedá vyhnúť operácii.

Poznamenáva, že chirurgická intervencia pri osteochondróze prebieha v dvoch krokoch. Po prvé, špecialisti odstránia príčinu, ktorá spôsobuje bolesť, a potom aplikujú metódy stabilizácie chrbtice. Ak hovoria lekárskym jazykom, potom sa súčasne vykonáva dekompresná a stabilizačná operácia. Metodika chirurgickej liečby môže byť odlišná. Výber konkrétnej metódy závisí len od individuálneho prípadu priebehu ochorenia a závisí najmä od výberu chirurga.